18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Budzi się wulkan w Europie. Trzęsienia ziemi i wyciek lawy

Redakcja
27.12.2018  09:54
Rośnie ryzyko wybuchu wulkanu w Europie. Eksperci na łamach  „Corriere della Sera” ostrzegli, że Etna jest niestabilna i może dojść do erupcji na małej wysokości. W ciągu 3 dni zanotowano w regionie nad tysiąc wstrząsów sejsmicznych.
Rośnie ryzyko wybuchu wulkanu w Europie. Eksperci na łamach „Corriere della Sera” ostrzegli, że Etna jest niestabilna i może dojść do erupcji na małej wysokości. W ciągu 3 dni zanotowano w regionie nad tysiąc wstrząsów sejsmicznych. Fot: Twitter.com/CGTN

Rośnie ryzyko wybuchu wulkanu w Europie. Eksperci na łamach „Corriere della Sera” ostrzegli, że wulkan Etna jest niestabilny i może dojść do erupcji na małej wysokości. W ciągu 3 dni zanotowano w regionie ponad tysiąc wstrząsów sejsmicznych.

Eksperci ostrzegają, że w wulkanie Etna skumulowała się duża energia, która szuka ujścia. Powstają nowe szczeliny erupcyjne na coraz niższych wysokościach. Wstrząsy mają magnitudę nawet 4,8 w skali Richtera. Etna wyrzuca w powietrze kawałki skał wulkanicznych, chmury dymu i pył wulkaniczny, który osadza się na drogach. Z jednego z kraterów wycieka lawa.

Etna to niebezpieczny wulkan. To zagrożenie dla kraju – powiedział wiceminister Vito Crimi. (usatoday.com)

Włochy - wulkan Etna i trzęsienia ziemi

Jak podaje theguardian.com, w wyniku ostatnich trzęsień ziemi na Sycylii kilkadziesiąt osób odniosło obrażenia. Usatoday.com pisze o uszkodzonych domach, kościołach (Santa Maria della Misericordia) i ewakuacji ludności.

To nie jedyny wulkan w Europie, który może w każdej chwili wybuchnąć. Wulkan Katla („Dzbanek”) na Islandii może sparaliżować Stary Kontynent. W 2017 roku portal icelandnews.is pisał już o 500 trzęsieniach ziemi, także powyżej 3 i 4 stopni w skali Richtera. Ich epicentrum znajdowało się w kalderze wulkanu. 

ZOBACZ TEŻ: Wulkan Yellowstone coraz groźniejszy. Stany Zjednoczone mogą zniknąć

Wulkan Etna - możliwy wybuch!

Przeczytaj więcej
Komentarze