18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Scenariusz jak w Fukushimie"

Wybuch zapory w Ukrainie. Zagrożona elektrownia atomowa?

Wojciech Kozicki
06.06.2023  14:03
Wybuch zapory w Ukrainie. Zagrożona elektrownia atomowa?
Wybuch zapory w Ukrainie. Zagrożona elektrownia atomowa? Fot: AA/ABACA/Abaca/East News

Ukraina. Eksplozja zapory w Nowej Kachowce spowodowana przez Rosjan. Czy zagrożona jest Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze. Nowe informacje.

Ukraina. Eksplozja zapory w Nowej Kachowce wywołała katastrofę, którą widać na kolejnych dramatycznych nagraniach wideo. Ukraińcy żyją w strachu, ponieważ wysadzona zapora służyła chłodzeniu Zaporoskiej ElektrowniAtomowe w Enerhodarze. Grożą nam skażenie i katastrofa atomowa?

Eksplozja zapory w Ukrainie. Zagrożona elektrownia atomowa?

Jak informuje Radio ZET, zdaniem władz Ukrainy ryzyko katastrofy nuklearnej „szybko rośnie” po uszkodzeniu zapory. Spółka Enerhoatom, która oficjalnie zarządza okupowaną przez Rosjan elektrownią w okolicach Zaporoża, uspokaja, że sytuacja jest pod kontrolą. Eksplozja zapory w Nowej Kachowce może mieć jednak negatywny wpływ na elektrownię.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołuje naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) w związku z wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) uspokaja, że wysadzenie zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce nie stwarza na razie bezpośredniego zagrożenia dla Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Obecnie zbiornik wody na terenie siłowni jest teraz napełniony.

"MAEA zna doniesienia o zniszczeniach zapory w Nowej Kachowce. Eksperci MAEA w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej uważnie obserwują sytuację; nie ma bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa nuklearnego w elektrowni"

- napisano na Twitterze Agencji (Wirtualna Polska)

Nie wszyscy jednak podzielają ten optymizm. Ukraiński ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego Mychajło Honczar uważa, że obniżenie poziomu wody w Zbiorniku Kachowskim po wysadzeniu przez Rosję zapory na Dnieprze może doprowadzić do katastrofy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

 Rosjanie wykorzystują broń jądrową bez użycia środków rażenia. W przypadku krytycznego obniżenia poziomu wody w Zalewie Kachowskim będziemy mieli do czynienia z brakiem możliwości dostarczania wody dla systemów chłodzenia Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Oczekiwany może być scenariusz fukushimski. Takie działania wobec obiektu energetyki jądrowej porównywane są do uderzenia atomowego

- ostrzega Mychajło Honczar. (Wirtualna Polska)

Zaporoska Elektrownia Atomowa jest od 4 marca 2022 roku okupowana przez wojska rosyjskie, ale na jej terenie znajdują się eksperci MAEA. Gazeta.pl przypomina, że „ostatni czynny reaktor tej jednej z największych elektrowni atomowych w Europie wyłączono we wrześniu ubiegłego roku”.

Woda chłodząca elektrownię jest doprowadzana ze zbiornika głównym rurociągiem i pompowana kanałami na miejsce. Szacuje się, że woda pompowana tą trasą powinna wystarczyć na kilka dni. O godzinie 8 rano woda w zbiorniku miała około 16,4 m. Jeśli spadnie poniżej 12,7 m, nie będzie można jej już pompować" - przekazał podczas konferencji dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.

- donosi Gazeta.pl.

Zapora wodna na Dnieprze w Kachowce. Informacje i wsparcie elektrowni atomowej

Zapora wodna na Dnieprze w Kachowce została zbudowana w 1956 roku. Gromadzi około 18 milionów metrów sześciennych wody. Ma wysokość  30 metrów i 3,2 kilometra długości. Część tej zapory stanowi Kachowska Elektrownia Wodna., którą Rosjanie zajęli w lutym 2022 roku. Spiętrzenie tworzy długi na 240 km Zbiornik Kachowski, który zasila wodą duże obszary południowej Ukrainy.

Woda podnosi się o około 15 centymetrów na godzinę i lada moment ma osiągnąć poziom krytyczny. Trwa ewakuacja mieszkańców regionu autobusami do Chersonia, Mikołajowa, Chmielnickiego, Kijowa i Odessy. Jak na razie wiadomo, że do godziny 7.30 w całości lub częściowo zostało zalanych kilkanaście miejscowości. Zagrożone zalaniem m.in. Mykołajiwka, Olhiwka, Lowo, Tiahynka, Poniatiwka, Iwaniwka, Tokariwka, Prydniprowskie, Sadowe i częściowo miasto Chersoń.

Władze obwodu chersońskiego ogłosiły ewakuację mieszkańców zagrożonych zalaniem terenów i ostrzegły, że za pięć godzin woda osiągnie poziom krytyczny

- informuje Radio ZET.

logo Tu się dzieje