18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie obowiązuje konstytucja

Zamach stanu w Sudanie

11.04.2019  16:06
Prezydent Sudanu Omar Baszir został aresztowany przez wojsko
Prezydent Sudanu Omar Baszir został aresztowany przez wojsko Fot: Wikipedia

W Sudanie dokonano zamachu stanu. Minister Obrony Narodowej ogłosił stan wyjątkowy. Zamknięte zostały granice a konstytucja przestała obowiązywać.

W czwartek, w nadawanym na żywo orędziu, ogłoszono upadek reżimu w Sudanie. Minister Obrony Narodowej gen Awad Mohamed Ahmed Ibn poinformował o ogłoszeniu stanu wyjątkowego i aresztowaniu prezydenta kraju.

Zamach stanu w Sudanie

Według medialnych doniesień prezydent Sudanu ustąpił ze stanowiska po blisko 30 latach władzy. Chwilę później został zatrzymany przez wojsko, i jak stwierdził tamtejszy Minister Obrony Narodowej gen. Awad Mohamed Ahmed Ibn, przebywa teraz w bezpiecznym miejscu.

Tłumy ludzi mają wychodzić na ulice sudańskich miasta skandując hasło "zwycięstwo".

Godzina policyjna i stan wyjątkowy

Po aresztowaniu prezydenta Sudanu Omara Baszira, ogłoszono trzymiesięczny stan wyjątkowy i godzinę policyjną. Jednocześnie gen. Ibn poinformował o zawieszeniu broni. Ogłosił on też, że do czasu zakończenia tzw. okresu przejściowego i rozpisania wyborów prezydenckich, władze w kraju przejmuje rada wojskowa. Okres ten, według doniesień mediów, ma potrwać dwa lata.

Protesty w Sudanie

Protesty w Sudanie rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku. Były one efektem m.in. rosnących cen, brakiem żywności i paliw. Jednym z głównych postulatów było ustąpienie ze stanowiska prezydenta Baszira, który rządził krajem od blisko 30 lat.Podczas zamieszek związanych z protestami zginęło łącznie 49 osób.

Prezydent Baszir został w 2009 roku przez Międzynarodowy Trybunał Krany o zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i ludobójstwo w sudańskiej prowincji Darfur.

Przeczytaj więcej
Komentarze