18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Inspirował się Breivikiem

Zamach w meczetach. Terrorysta transmitował strzelaninę w sieci

15.03.2019  08:32
Zamachowiec transmitował strzelaninę w sieci
Zamachowiec transmitował strzelaninę w sieci Fot: Twitter/Nero

Rankiem w piątek w Nowej Zelandii doszło do dwóch ataków na meczety w mieście Christchurch. Jeden ze sprawców na żywo transmitował relację z zamachu.

40 osób zabitych i 48 z ranami postrzałowymi - to aktualny bilans dwóch zamachów, do jakich w piątkowy poranek doszło w mieście Christchurch w Nowej Zelandii.

Do dwóch różnych meczetów wtargnęli uzbrojeni terroryści i zaczęli strzelać do modlących się ludzi.  Gdy na miejsce wkroczyła policja, doszło do wymiany ognia.

Terrorysta transmitował atak w sieci

W czasie zamachu w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z meczetu. Jeden z terrorystów transmitował atak na żywo w sieci. Władze Nowej Zelandii proszą o nieudostępnianie nagrania.

Na filmie zobaczyć można 28-letniego terrorystę strzelającego do muzułmanów. Na broni wypisane miał nazwiska innych zamachowców, którzy w przeszłości dokonali podobnych ataków.

Mężczyzna ubrany był w kamizelkę kuloodporną i kask. Na początku transmisji, jeszcze przed rozpoczęciem ataku, miał wypowiedzieć słowa "czas na imprezę".

Manifest terrorysty. Inspirował się Breivikiem

Mężczyzna odpowiedzialny za transmisję jeszcze przed zamachem opublikował w sieci swój manifest - podaje Gazeta.pl.

Na kilkudziesięciu stronach pisał o swoich inspiracjach i ludziach, których podziwia. Wśród wymienionych nazwisk pojawił się Anders Breivik - zamachowiec, który w 2011 roku zamordował w Norwegii 77 osób.

Atak na meczety mężczyzna miał planować od dwóch lat. Ostatecznie zdecydował się na niego trzy miesiące temu.