18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sąd broni potwora

Zamachy w Paryżu. Terrorysta dostał odszkodowanie

09.07.2019  08:09
Terrorysta ma być skazany za zamachy we Francji, ale najpierw dostał odszkodowanie
Terrorysta ma być skazany za zamachy we Francji, ale najpierw dostał odszkodowanie Fot: Facebook

Salah Abdeslam jest członkiem grupy dżihadystów odpowiedzialnych za zamachy we Francji 13 listopada 2015 roku, w których zginęło 130 osób. I chociaż to osoba skazana za próbę zabójstwa policjantów, to francuski sąd przyznał jej odszkodowanie i chroni jej prywatność za kratami.

Syn marokańskich imigrantów Abdeslam Abdeslam wciąż czeka na wyrok za zaplanowanie i koordynację ataku terrorystycznego na teatr Bataclan w 2015 roku oraz nielegalne posiadanie broni. Miał przywozić zamachowców w wyznaczone miejsca, a także konstruować dla nich ładunki wybuchowe. Newsweek.pl podaje, że był odpowiedzialny za wsparcie logistyczne terrorystów. To również jedyny terrorysta z grupy, który przeżył. Przyznał, że planował już kolejne zamachy i budował nową siatkę kontaktów.

Zobacz także

Francja po stronie terrorystów

Obecnie członek ISIS odsiaduje już wyrok 20 lat więzienia za usiłowania zabójstwa policjantów w kontekście terrorystycznym podczas obławy w Brukseli (Molenbeek) w 2016 roku. Jeśli zostanie skazany za organizację zamachów może spędzić w celi nawet 40 lat. Okazuje się jednak, że taka osoba też ma swoje prawa, o które dbają francuskie władze.

Monitoring w celi i prawa więźnia

Terrorysta trafił do więzienia Fleury-Mérogis, gdzie jego cela była monitorowana przez całą dobę, czego zażądał sam minister sprawiedliwości Jean-Jaques Urvois. W marcu 2017 roku okazało się jednak, że był to monitoring nielegalny, a adwokat terrorysty uznał, że kamera narusza jego prawo do prywatności. Sąd finalnie zdecydował, że Abdeslam otrzymał 500 euro odszkodowania.

Prawicowi politycy we Francji już protestują. Jean Messiha z partii Zjednoczenie Narodowe (National Rally) w mediach społecznościowych pisze, że „system oszalał, bo broni przestępców” i zapowiada walkę z „rozkładem kraju”.

Zobacz także
Czytaj także