18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Decydujące natarcie

Zbliża się wielka ofensywa Rosji! Analitycy ostrzegają

26.01.2023  09:53
Wielka ofensywa Rosjan
Wielka ofensywa Rosjan Fot: Karasev Viktor/Shutterstock

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ostrzega przed wielką kampanią ofensywną Rosji na wschodzie Ukrainy. Ma to być decydujące natarcie agresora.

W najnowsze analizie ISW ocenia, że działania Rosji sugerują przygotowywanie do wielkiego ataku w obwodzie ługańskim. Ma o tym świadczyć szyk wojsk rosyjskich oraz ataki zakłócające w regionie. Celem tych ataków jest rozproszenie i odciągnięcie uwagi Ukrainy, aby stworzyć lepsze warunki dla szerokiej operacji ofensywnej.

ISW ocenia, że przewidywana ofensywa Rosjan nastąpi wzdłuż linii Swatowe-Kreminna, a celem będzie przejęcie wszystkich obszarów obwodu ługańskiego, które nie należą wciąż do okupanta.

Rosja przygotowuje się do ofensywy

Wielka operacja ofensywna Rosjan będzie miała miejsce w obwodzie ługańskim i ma mieć na celu przejęcie reszty terenu w tym regionie.

Siły rosyjskie mają być może nadzieję, że znów przejmą krytyczne obszary na północy obwodu donieckiego wokół Łymanu i wykorzystają linię Swatowe-Kreminna do podejmowania dalszych ataków na zachodnią część obwodu charkowskiego lub północną część obwodu donieckiego

- oceniają analitycy z amerykańskiego think tanku.

Analitycy nie sądzą jednak, żeby Rosjanie osiągnęli sukces w swojej operacji.

Następuje już zmiana w strukturze armii – do ofensywy wykorzystane zostaną konwencjonalne oddziały rosyjskiej armii, zamiast Grupy Wagnera.

Na poziomie strategicznym pewne zmiany w dowodzeniu odzwierciedlają stopniowe przejście od polegania na niekonwencjonalnych siłach, jak Grupa Wagnera, do wspierania i wzmacniania elementów konwencjonalnych

- twierdzą eksperci z ISW.

Wnioski te wynikają z tego, że siły rozmieszczone wzdłuż linii Swatowe-Kreminna nie wspierają Grupy Wagnera, która walczy w rejonie Bachmutu. Są więc prawdopodobnie przygotowywane do innej ofensywy.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także