18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rosjanie się potknęli

Zwrot akcji na froncie w Ukrainie. Jest gorzej, niż wszyscy myśleli

21.03.2023  11:28
Sytuacja pod Bachmutem - słaba ofensywa Rosjan
Sytuacja pod Bachmutem - słaba ofensywa Rosjan Fot: Frederic Legrand - COMEO/Shutterstock

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) informuje we wtorek o niewielkich zdobyczach terytorialnych Rosjan w rejonie Bachmutu i nasileniu ataków wokół Awdijiwki, co może być próbą uzyskania chociażby nieznacznych rezultatów przed wygaśnięciem ofensywy.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, zdaniem amerykańskich ekspertów z ISW ofensywa Rosjan wokół Bachmutu spowalnia. Niemniej siłom rosyjskim najprawdopodobniej udało się posunąć do przodu w północno-zachodniej i zachodniej części Bachmutu, a także na północny zachód od miasta – pomiędzy Bohdaniwką i Chromowym.

Prawdopodobnie Rosjanom udało się także przesunąć na zachód od Krasnohoriwki (w rejonie Awdijiwki) i zająć Stepowe.

Siły rosyjskie prawdopodobnie zwiększają tempo operacji na północ od Awdijiwki, by stworzyć warunki do okrążenia miejscowości i – jak wynika z doniesień – angażują większą liczbę jednostek lotniczych dla wsparcia tych operacji

- pisze ISW w swoim raporcie.

Duże straty Rosjan

Ta ofensywa miała być upragnionym przez Rosjan przełamaniem, ale ataki wytracają tempo. Think tank ocenia, że Rosjanom trudno będzie utrzymać narzuconą dynamikę ataków.

Według ISW rosyjska wiosenna ofensywa prawdopodobnie zbliża się do wygaśnięcia i rosyjskie siły mogą intensyfikować działania po to, by uzyskać choćby niewielkie zdobycze terenowe przed utratą inicjatywy

- podają amerykańscy analitycy.

Amerykański ośrodek analityczny odnotowuje również, że szef Grupy Wagnera zdołał utrzymać wpływ na władze regionalne w Kraju Krasnodarskim, m.in. rozstrzygając na swoją korzyść spór z lokalnymi urzędnikami o grzebanie bojowników Wagnera na tamtejszych cmentarzach.

Informację podała Polska Agencja Prasowa.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na 

.

Czytaj także