18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Groźna sytuacja

Stan alarmowy na dorzeczach Odry i Wisły! Jest alert RCB

08.01.2024  13:02
Stan alarmowy na dorzeczach Odry i Wisły
fot. JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS/Polska Press/East News, Screen X

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje o stanie alarmowym na trzech stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły i na dziewięciu w dorzeczu Odry. IMGW ostrzega przed wezbraniami wód.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w poniedziałek o przekroczeniu stanu alarmowego na trzech stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły i 9 w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 15 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły i 26 w dorzeczu Odry.

Wkra
Wkra Fot: Wikimedia Commons

Również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wezbraniami wód. Najwyższy, trzeci stopień alertu, hydrolodzy wydali dla zlewni rzeki Wkry (woj. mazowieckie) oraz dla rzeki Barycz od Polskiej Wody do ujścia do Odry (dolnośląskie) i Odry od ujścia Baryczy do ujścia Bobru (dolnośląskie, lubuskie).

W związku z rozwojem zjawisk lodowych, w zlewni Wkry przewiduje się wahania stanu wody, przy przekroczonym stanie ostrzegawczym na Wkrze w Trzcińcu. Na Mławce w Szreńsku przewiduje się wzrost z przekroczeniem stanu alarmowego - napisali hydrolodzy.

Stan alarmowy na dorzeczach Odry i Wisły

Z kolei na dolnej Baryczy stany wody będą układały się powyżej stanów alarmowych, w Osetnie w pierwszej części okresu z niewielką tendencją wzrostową. "Stan wody Odry środkowej swobodnie płynącej będzie nadal podnosił się: w Nowej Soli powyżej stanu ostrzegawczego, w Cigacicach i Nietkowie powyżej stanu alarmowego. W Głogowie stan wody będzie miał początkowo przebieg wyrównany, a następnie zacznie stopniowo opadać w strefie powyżej stanu alarmowego” - zaznaczyli hydrolodzy.

Na dolnej Baryczy stany wody będą układały się powyżej stanów alarmowych
Na dolnej Baryczy stany wody będą układały się powyżej stanów alarmowych Fot: Wikimedia Commons

Ostrzeżenia drugiego stopnia IMGW wydało dla odcinka Bugu do ujścia Uherki i zlewni Huczwy na terenie województwa lubelskiego i Odry od ujścia Bobru do Słubic w województwie lubuskim. Hydrolodzy ostrzegają, że w związku ze spływem wód opadowych na Bugu i na Krznie prognozowane są dalsze wzrosty, a na Huczwie możliwa jest ponowna tendencja wzrostowa, przy aktualnie przekroczonych stanach ostrzegawczych. "Na Krznie w Malowej Górze może zostać osiągnięty stan alarmowy" – dodają.

Na Odrze środkowej poniżej ujścia Bobru prognozują, że stany wody będą utrzymywały się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych. W Połęcku prognozowane są wahania stanów wody, okresami z tendencją wzrostową, z możliwością przekroczenia stanu alarmowego.

Źródło: Planeta.pl/PAP (Marta Stańczyk)

NIE PRZEGAP:

  • Polacy mają dość Zakopanego? "Pustki na ferie"
  • Krew konia na drodze do Morskiego Oka. Ujawnili ile koni umiera
  • Carrefour wycofuje produkty PepsiCo. Decyzja także w Polsce?

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

TERAZ W RADIU ZET
Włącz radio
TERAZ GRAMY

logo Tu się dzieje

Strona główna
dzieje się