Oceń
Graffiti przedstawiające gladiatorów zostało znalezione podczas wykopalisk w Pompejach. Archeolodzy odkryli starożytne graffiti przedstawiające gladiatorów podczas wykopalisk w domu Casa del Cenacolo Colonnato w Pompejach. Zdaniem badaczy te odkrycia są niepokojące ze względu na to, że autorami przedstawień były dzieci. Ciekawostki i fakty archeologiczne.
Pompeje były rzymskim miastem położonym niedaleko Neapolu we Włoszech. Gdy doszło do erupcji wulkanu Wezuwiusz w 79 r. n.e. Stabie, Herkulanum i Pompeje zostały przykryte pyłem wulkanicznym i idealnie zachowane. Największe zainteresowanie wśród archeologów budzą właśnie Pompeje, które w tamtym czasie były średniej wielkości rzymskim miastem.
Poprzez badania obiektów na miejscu i wykopaliska archeologiczne, naukowcy mogą poznać prawdziwe zwyczaje starożytnych Rzymian. Co rusz dochodzi tam do nowych, zaskakujących odkryć, czego przykładem może być „czarny pokój”. Tym razem archeolodzy natrafili na niepokojące graffiti.
Dziwne i niepokojące odkrycie w Pompejach. Co oznacza graffiti?
Niedawne wykopaliska na terenie Casa del Cenacolo Colonnato przy Via dell’Abbondanza odsłoniły starożytne rysunki graffiti wykonane przez dzieci przy użyciu węgla drzewnego. Graffiti powstało prawdopodobnie tuż przed wybuchem wulkanu i przedstawia kilka scen przedstawiających rzymskich gladiatorów.
Gabriel Zuchtriegel, dyrektor Parku Archeologicznego w Pompejach, wyjaśnił, że dzieci mieszkające na terenie kompleksu musiały mieć kontakt z tą ekstremalną formą spektakularnej przemocy w amfiteatrze.
Rysunki pokazują nam wpływ tej przemocy na wyobraźnię młodego chłopca lub dziewczynki, znajdującego się na tych samych etapach rozwoju, które można zaobserwować także dzisiaj
Zdaniem archeologów rysunki w korytarzu sąsiadującym z dziedzińcem służbowym przedstawiają scenę konfrontacji dwóch gladiatorów oraz zwierzynę łowną z udziałem dwóch żołnierzy uzbrojonych we włócznie.
Graffiti w Pompejach. Jaki wpływ na dzieci ma przemoc? Badają to archeolodzy
Na terenie kompleksu służącego do przechowywania amfor odkryto kolejną serię rysunków przedstawiających dwie postacie bawiące się piłką, dzika oraz scenę bokserską. Inna scena bokserska uwiecznia moment nokautu, jednak przedstawienie to zostało częściowo zamalowane bieleniem i narysowane czerwonym pigmentem mineralnym.
Gladiatorzy i myśliwi, namalowani węglem przez małe dzieci na ścianach dziedzińca służbowego w Pompejach, pomagają lepiej zrozumieć dzieciństwo w czasach starożytnego Rzymu, czytamy w materiałach prasowych Muzeum w Pompejach.
Narażenie na skrajne formy przemocy, nawet małych dzieci (szacowany wiek na 5–7 lat), nie wydaje się stanowić problemu dopiero dzisiaj, pomiędzy grami wideo a mediami społecznościowymi – z tą różnicą, że w starożytności krew przelana na arenie była realna i mało kto postrzegał ją jako „problem” ze wszystkimi możliwymi konsekwencjami dla rozwoju psychicznego pompejańskich dzieci
Oprócz rysunków dziecięcych, w celu opracowania których Park nawiązał współpracę z katedrą neuropsychiatrii dziecięcej Uniwersytetu Federico II w Neapolu, znajdują się szczątki dwóch ofiar, kobiety i mężczyzny. Poza tym przy ostatnich wykopaliskach znaleziono sypialnię przerobioną na gabinet oraz ciekawy obraz przedstawiający małe dziecko w kapturze.
Źródło: Planeta.pl/Park Archeologiczny w Pompejach/The Guardian/HeritageDaily
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.
Oceń artykuł
