Oceń
Wilki w Polsce podchodzą coraz bliżej domów. Gmina Drwinia (w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim) wydała oficjalne ostrzeżenie dla mieszkańców w związku z coraz większą aktywnością wilków w kolejnych miejscowościach. Na podwórku przy oczku wodnym rozegrała się krwawa scena jak z horroru. Czy grożą nam ataki wilków na ludzi?
- Aktywność wilków w gminie Drwinia, komunikat
- Dlaczego wilki tracą naturalny strach przed człowiekiem?
- Wilki w Polsce, zalecenia i ostrzeżenia
- Czy wilki są niebezpieczne dla ludzi?
Atak wilków pod domem. Gmina Drwinia ostrzega mieszkańców
Wilki w Polsce wydają się tracić naturalny strach przed człowiekiem i pochodzą coraz bliżej domów. Kolejne gminy ostrzegają przed aktywnością wilków w pobliżu zabudowań i na popularnych szlakach. Urząd Gminy w Drwini wydał komunikat, w którym informuje, że w ostatnim czasie na terenie gminy zwłaszcza w okolicach miejscowości Ispina, Grobla, Drwinia, Dziewin odnotowano przypadki pojawiania się wilków. Co powinni zrobić mieszkańcy gminy Drwinia?
Wilki i zagryziona sarna pod domem
Lokalne media informują, że mieszkańcy Ispini donoszą o wilkach podchodzących pod same domy. Znaleziono zagryzioną i rozszarpaną sarnę przy oczku wodnym w pobliżu domu. Leśnicy zbadali ślady na śniegu i potwierdzili, że była to sprawka wilków. Władze gminy Drwinia apelują o zachowanie uwagi i ostrożności podczas przebywania poza terenami zamieszkałymi.
Do zdarzenia doszło na nieogrodzonym podwórku sąsiadującym bezpośrednio z lasem. Kilka dni temu w pobliżu budynku widziane były dwa wilki- informuje bochniazbliska.
Wilki niebezpieczne dla ludzi? Ataki wilków w Polsce
Problem z wilkami w Polsce jest coraz poważniejszy. Atak wilków na człowieka w powiecie brzozowskim zaszokował cała Polskę. W gminie Chmielnik wataha wilków nie boi się ludzi i wyje pod oknami domów. Lokalny portal z Limanowej informuje, że w miejscowości Mordarka doszło do ataku wilka na psa pilnującego domu. W okolicach Włocławka podchodzą coraz bliżej domów i osiedli. W gminie Tuchów wilki zaatakowały stado zwierząt gospodarskich. Niedawno wilki zaatakowały barany i sarny w gminie Rzepiennik Strzyżewski, gminie Ryglice oraz w gminie Grybów w powiecie nowosądeckim. Wataha wilków pojawiła się pod Warszawą. W Ustrzykach Dolnych wilki bez strachu zaatakowały w centrum miasta. Polski Związek Łowiecki informuje o zwiększonej liczebności wilka szarego w gminie Kaźmierz i powiecie szamotulskim.
Czy wilki są niebezpieczne dla ludzi?
Czy jednak naprawdę wilki są niebezpieczne dla człowieka? Wilk to jednak zwierzę płochliwe i unika kontaktu z człowiekiem. Gdy zostanie sprowokowany, wtedy może zaatakować. Nie należy schodzić ze szlaków i wyznaczonych tras, by nie wchodzić na wilcze terytorium. Przede wszystkim, należy zachować spokój i nie prowokować drapieżnika. Należy się wycofać i unikać bliskiego kontaktu.
Co ważne – wilki pochodzą do domów, bo szukają jedzenia. Mieszkańcy muszą m.in. zabezpieczyć pojemniki na odpady zmieszane, bo wilki wygrzebują resztki mięsne.
Warto podkreślić, że znaczna część publicznie prezentowanych relacji o „zagrożeniu ze strony wilków” może być przesadzona lub błędnie interpretowana. Według ekspertów zajmujących się badaniem wilków, takie konflikty stanowią margines całościowej populacji. Realne straty to ułamek ogólnej liczby zwierząt hodowlanych w kraju.
Nie mamy ataków wilków na człowieka od czasów II wojny światowej. Żadne dane tego nie potwierdzają — zapewnił wiceminister Klimatu i Środowiska Mikołaj Dorożała. Dodał, że odnotowano kilka przypadków pogryzień, ale te wilki były "wychowywane" i dokarmiane przez ludzi.
Źródło: Radio ZET / Drwinia / Bochnia z Bliska / Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie / Nadleśnictwo Chojnów / Gmina Tuchów / Lasy Państwowe / Gmina Rąbino
Oceń artykuł
