Oceń
Historia Polski i odkrycie archeologiczne w Poznaniu. Grupa POMOST poinformowała, że odnaleziono szczątki 7 osób, które zginęły w 1945 roku. W jakich tragicznych okolicznościach zmarły te osoby i dlaczego przeniesiono je z miejsca pierwotnego pochówku?
- W Poznaniu archeolodzy odkryli szczątki 7 osób
- Co wiadomo o pochodzeniu i losach odnalezionych szczątków.
- Które instytucje brały udział w badaniu znaleziska archeologicznego.
- Czym zajmuje się stowarzyszenie POMOST
Redakcja poleca:
Poznań, archeologiczne odkrycie. Szczątki 7 osób
Poznań, odkrycie archeologiczne. Jak informuje stowarzyszenie POMOST, 21 września podczas prac ziemnych w Poznaniu przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza, przy al. Niepodległości, natrafiono na ludzkie szczątki. Znajdowały się na głębokości ok. 0,5 m.
Oględzin odnalezionych kości dokonano 25 września. Na miejsce wezwano policję i prokuraturę. W pracach wzięli udział: prof. Andrzej Michałowski - dziekan Wydziału Archeologii UAM, dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńska - antropolog sądowy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz zespół stowarzyszenia POMOST.
Odkryli ludzkie szczątki w Poznaniu. Dlaczego były przenoszone?
Odkryto w sumie szczątki 7 osób. Wiemy już, że spoczywały w podłożu wtórnym. Zostały przeniesione z miejsca pierwotnego pochówku.
Jak zginęły osoby odnalezione w mogile? Archeolodzy zwrócili uwagę na lokalizację mogiły. Znajduje się ona niedaleko dawnego Fortu Winiary (Park Cytadela). Prawdopodobnie te osoby zginęły w walkach o tę część Poznania w lutym 1945 roku.
Szczątki zostaną znów przeniesione. Zmarli finalnie spoczną na kwaterze wojennej cmentarza na Miłostowie.
Dzięki odpowiedzialnej i świadomej postawie operatorów maszyn budowlanych przypadkowe odkrycia szczątków ludzkich są coraz częściej zgłaszane odpowiednim instytucjom. Każdorazowo o takim zdarzeniu musi zostać poinformowana policja, która we współpracy z prokuratorem przeprowadza odpowiednie czynności. Normą powinno być również angażowanie archeologów, którzy mogą wnieść bardzo cenne informacje do toczących się postępowań- informuje stowarzyszenie POMOST.
Czym zajmuje się stowarzyszenie POMOST? Archeologia w Polsce
Grupa Pomost zajmuje się poszukiwaniem grobów i mogił żołnierskich oraz cywilnych z okresu II wojny światowej wszystkich narodowości. Archeolodzy działają na terenie woj. dolnośląskiego, lubuskiego, kujawsko - pomorskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.
Źródło: POMOST / Radio ZET / Poznań Nasze Miasto
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku
Oceń artykuł
