18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Raport o zmianach klimatu

Czerwony alarm WMO. "Ziemia na krawędzi"

19.03.2024  21:05
Czerwony alarm WMO. "Ziemia na krawędzi"
fot. Tomasz Kawka/East News

Globalne ocieplenie, zmiany klimatu i czerwony alarm WMO. Światowa Organizacja Meteorologiczna opublikowała raport na temat klimatu. Chociaż dotyczy ocieplenia to mrozi krew w żyłach. Czy w roku 2024 czeka nas globalna katastrofa? Szefowa WMO Andrea Celeste Saulo ogłasza "czerwony alarm dla świata".

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) bije na alarm – za nami najgorętsza dekada w historii ludzkości, a to dopiero początek kłopotów. Rok 2023 to rekordy temperatur i otarliśmy się o granicę 1,5 st. C zapisaną w Porozumieniu Paryskim. Co czeka nas w najbliższej przyszłości?

Klimatyczny alarm WMO. "Ziemia na krawędzi"

Jak opisuje podlegająca ONZ Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) w nowym raporcie, potężne fale upałów w 2023 roku wpłynęły na oceany. Temperatury oceanów były najwyższe od 65 lat. Ponad 90 proc. mórz doświadczyło fal upałów na tyle, że zostały uszkodzone łańcuchy pokarmowe. Co gorsza, ocieplenie oceanów to procesy “praktycznie nieodwracalne”, a naprawienie ich skutków może trwać tysiące lat.

Odnotowano również rekordowe topnienie lodowców – największe od 1950 roku, gdy rozpoczęto pomiary. W samej tylko Szwajcarii alpejskie lodowce straciły 10 proc. lodu tylko w ciągu minionych dwóch lat.

CZYTAJ WIĘCEJ: Niedźwiedzie polarnie znikną za kilka lat. "Straszna śmierć"

Maksymalny zasięg występowania lodu na Antarktydzie pod koniec zimy na południowej półkuli okazał się o około milion kilometrów kwadratowych mniejszy niż rok wcześniej. To tyle, ile wynosi łączna powierzchnia Francji i Niemiec.
- podaje Interia.

Średnia temperatura w 2023 roku o 1,45 st. C przekroczyła poziom sprzed epoki przemysłowej. Co gorsza, zmiany klimatyczne opisane w raporcie, napędzane przez emisje powstałe w wyniku spalania paliw kopalnych i występowaniem zjawiska El Nino, coraz bardziej przyspieszają. Interia przypomina, że w Porozumieniu Paryskim zapisano granicę 1,5 st. C, którą mieliśmy osiągnąć nie wcześniej niż w 2030 roku. 

Ziemia otrzymała wezwanie o pomoc. Zanieczyszczenie powodowane przez wykorzystywanie paliw kopalnych powoduje chaos klimatyczny przekraczający granice. Ziemia jest na krawędzi

- powiedział Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres.

Antonio Guterres uważa, że ratunkiem dla świata może okazać się inwestowanie w energię odnawialną. Twierdzi, że możemy jeszcze uniknąć przekroczenia granicy wyznaczonej w Porozumieniu Paryskim i zapobiec „chaosowi klimatycznemu”.

Źródło: Planeta.pl, Interia, Światowa Organizacja Meteorologiczna

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

TERAZ W RADIU ZET
Włącz radio
TERAZ GRAMY

logo Tu się dzieje

Strona główna
dzieje się