Oceń
Reforma łowiectwa w Polsce. Jak informuje Zielona Interia, we wtorek w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ds. reformy łowiectwa. Ochrona zwierząt w Polsce zostanie wzmocniona? Jakie zmiany czekają myśliwych i zwierzęta?
Zapowiedziana reforma łowiectwa w Polsce zaczyna się krystalizować. Zespół ds. reformy łowiectwa odbył pierwsze spotkanie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w formule okrągłego stołu. Miało charakter organizacyjny. Do października mają odbyć się jeszcze cztery spotkania, a kolejne zaplanowane jest na lipiec. Jak informuje Gazeta Wyborcza, „przedstawiciele PZŁ poprosili o czas na zapoznanie się z opinią Państwowej Rady Ochrony Przyrody, która dotyczy polowań na ptaki, jednego z głównych punktów zapalnych pomiędzy dwoma obozami”.
Zespół ds. reformy łowiectwa to ogromna szansa na wprowadzenie lepszych standardów ochrony dzikich zwierząt i przyrody, przez wysłuchanie w końcu głosu naukowców, ekspertów i szerokiej strony społecznej– powiedziała Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. (Wyborcza)
Reforma łowiectwa w Polsce. "Większa ochrona zwierząt"
Na czym dokładnie ma polegać reforma łowiectwa? Wiemy już, że zespół ma zająć się „najbardziej palącymi problemami współczesnego myślistwa”. Innowacyjne rozwiązania mają być wypracowane przy współpracy myśliwych ze stroną społeczną. Obecny model łowiectwa określono jako „relikt z czasów PRL”, który zostanie głęboko zreformowany. Do tej pory próby zreformowania polskiego łowiectwa miały być skutecznie blokowane przez Polski Związek Łowiecki i lobby myśliwskie.
Powołanie zespołu ds. reformy łowiectwa, to inicjatywa bez precedensu. Nigdy w historii RP takiego zespołu, który pozwoliłby wypracować społeczeństwu z myśliwymi rozwiązania, wzmacniające ochronę dzikich zwierząt i przyrody, jeszcze nie było. To długo oczekiwany punkt zwrotny, którego celem będzie dostosowanie współczesnego myślistwa do kryzysu bioróżnorodności i stanu wiedzy naukowej. Bardzo dobrze, że w końcu nowo wybrany rząd podjął się tego zadania- powiedział po spotkaniu Piotr Chara, przyrodnik i fotograf, członek zespołu.
Co wiemy o zapowiedzianej reformie łowiectwa? Przede wszystkim zostanie zintensyfikowana ochrona zwierząt i przyrody w Polsce. Polowania na dzikie ptaki zostaną ograniczone, a kolejne gatunki zostaną objęte zakazem polowań, co już w lutym zapowiedział wiceszef resortu klimatu Mikołaj Dorożała (stoi na czele zespołu ds. reformy łowiectwa). Na chronionej liście zapewne znajdą się cyraneczka, głowienka, czernica, łyska czy kuropatwa, których liczebność zmniejszyła się w ostatnich latach.
W praktyce są to polowania na gatunki ptaków, których populacje drastycznie maleją, polowania w najcenniejszych ostojach ptaków Natura 2000 i masowe płoszenie, wielka skala ranienia ptaków śrucinami z amunicji i ich śmierć w męczarniach, czy mylenie przez myśliwych gatunków ptaków i zabijanie ptaków chronionych- wyjaśnia koalicja Niech Żyją!
Celem reformy jest także m.in. wypracowanie porozumienia z myśliwymi, by zmniejszyć odstrzał dzików i ograniczyć polowania zbiorowe.
Opiniowaniem zmian w ramach reformy zajmie Państwowa Rada Ochrony Przyrody składająca się z grona naukowców i ekspertów w dziedzinie biologii. Jak podaje Zielona Interia, w skład zespołu ds. reformy łowiectwa wchodzą przedstawiciele różnych środowisk, zarówno ze strony przyrodników, jak i myśliwych. Ze strony państwowej są w nim przedstawiciele Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa w MKiŚ, resortu rolnictwa, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Państwowej Straży Łowieckiej oraz Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. PZŁ będzie też reprezentował dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO, ale też członek rady fundacji Instytut Analiz Środowiskowych. Wśród przedstawicieli Koalicji Niech Żyją! jest sporo osób znanych opinii publicznych z działalności na rzecz ochrony przyrody i zwierząt: prof. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN - ekspert w zakresie ekologii, ekologii behawioralnej, paleoekologii i zarządzania populacjami ssaków drapieżnych i kopytnych. A także adw. Katarzyna Topczewska, prawniczka znana ze spraw o znęcanie się nad zwierzętami.
Źródło: Zielona Interia, Radio ZET, Planeta.pl, Rzeczpospolita, Wyborcza,
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku
Oceń artykuł
