18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Odkrycie w Egipcie

Egipt, odkrycie w grobowcu. "Miał magiczną moc"

09.01.2025  10:15
Egipt, piramidy i niezwykłe odkrycie
fot. Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities, Shutterstock/Unai Huizi Photography

Historia Egiptu i niezwykłe odkrycie podczas badania piramid w Sakkarze. Archeolodzy dotarli do grobowca sprzed tysięcy lat. Odczytano hieroglify i ustalono kogo w nim pochowano - to ważna osoba w Egipcie, związana z faraonem i boginią. Uważano, że ten ktoś mógł posiadać magiczne moce. 

Egipt, odkrycie w grobowcu. "Miał magiczną moc"

Odkrycie w Egipcie. Francusko-szwajcarska misja archeologiczna w piramidzie w Sakkarze natknęła się na mastabę (rodzaj starożytnego grobowca) sprzed 4100 lat. Archeolodzy dotarli do nieznanej dotąd komory grobowej. W niej umieszczono sarkofag należący do królewskiego lekarza żyjącego za panowania Pepiego II, ostatniego władcy szóstej dynastii w Starym Królestwie Egiptu. Podkreślono, że był to medyk wyjątkowo ważny i darzony zaufaniem, ponieważ leczył samego faraona. Nazywał się Tetinebefou.

piramida w Sakkarze
piramida w Sakkarze Fot: Shutterstock/hemro

Z inskrypcji wynika, że lekarz był "magiem bogini Serket". Była kojarzona ze skorpionami i chroniła przed ich ukąszeniami. Przedstawiano ją jako skorpiona z głową kobiety lub kobietę ze skorpionem na głowie. Jak wyjaśnili archeolodzy, lekarz Tetinebefou zapewne był specjalistą od ukąszeń jadowitych zwierząt. Poza tym, z inskrypcji odczytano, że specjalizował się w roślinach leczniczych oraz dentystą.

Tetinebefou musiał być głównym lekarzem na królewskim dworze. Zapewne leczył samego faraona. Nie wiemy jednak którego władcę Egiptu leczył. Mógł to być Pepi II ( 2246 to 2152 p.n.e.), albo jego następca- wyjaśnił  egiptolog Philippe Collombert z University of Geneva

Udostępniono zdjęcie z miejsca niezwykłego odkrycia w Egipcie. Widać na nim fragment grobowca oraz świetnie kolorowe malunki oraz hieroglify sprzed tysięcy lat. Mohamed Ismail Khaled, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Egiptu (SCA), podkreślił, że malunki oraz inskrypcje rzucają nowe światło na historię Starego Państwa. Co ważne, mimo upływu tysięcy lat, zachowały się w świetnym stanie.

grobowiec w Egipcie, odkrycie w piramidzie
grobowiec w Egipcie, odkrycie w piramidzie Fot: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities

Niestety, artefakty z grobowca zostały wcześniej zrabowane. W grobowcu nie znaleziono też żadnych szczątków ludzkich.

Quiz: Historia Polski - te daty, bitwy i wydarzenia musi znać każdy

Wikimedia Commons/ German Federal Archives
1/28 Kiedy Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej?

Pepi II. Historia Egiptu, Stare Państwo i piramida w Sakkarze

Pepi II to władca starożytnego Egiptu z okresu Starego Państwa, z VI dynastii, syn faraona Pepiego I i królowej Anchnesmerire II. Został pochowany w piramidzie w Sakkarze w sąsiedztwie innych kompleksów grobowych władców Starego Państwa. Co ciekawe, Pepi II odziedziczył tron w wieku 6 lat i zasiadał na nim 94 lata, choć badacze historii nie są w tej kwestii zgodni. Niektórzy twierdzą, że Pepi II rządził Egiptem o kilka dekad krócej.

Za jego panowania tego władcy, Egipt był zjednoczony. Później rozgorzały konflikty, gdy kolejni monarchowie dążyli do przejęcia władzy.

Źródło: Radio ZET, Live Science, Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

TERAZ W RADIU ZET
Włącz radio
TERAZ GRAMY

logo Tu się dzieje

Strona główna
dzieje się