Oceń
Wulkan Spurr na Alasce się budzi. Mieszkańcy największego miasta Alaski nie śpią spokojnie. Czeka ich mega erupcja wulkaniczna i katastrofa? Sejsmolodzy nie mają dla nich optymistycznych prognoz.
Wulkan Spurr się budzi. Wybuch w ciągu tygodni?
Wulkan Spurr (Mount Spurr, 3374 m n.p.m.) na Alasce jest zlokalizowany 129 kilometrów na północny zachód od stolicy Alaski. Stanowi dla Anchorage coraz większe zagrożenie. Sejsmolodzy prognozują, że wybuch wulkanu może nastąpić w 2025 roku. I to w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a może nawet kilku tygodni.
Specjaliści z Alaska Volcano Observatory (AVO) monitorują aktywność wulkanu Spurr. Ostrzegają, że następuje znaczący wzrost emisji gazów wulkanicznych. Owszem, czasem takie emisje słabną i ustają, jednak w tym przypadku raczej taki scenariusz z happy endem się nie ziści. AVO podniosło poziom alertu aktywności wulkanicznej z zielonego na żółty już w październiku 2024 roku. Niestety, zgromadzone dane nie pozwalają precyzyjnie ustalić kiedy dojdzie do erupcji wulkanicznej na Alasce.
Wulkan Spurr wybuchnie? Ryzyko erupcji, trzęsienia ziemi
Co dalej z wulkanem Spurr? Jak wyjaśnia Focus.pl, zanim nastąpi erupcja wulkaniczna, będzie rosła emisja gazów wulkanicznych, której efektem będą wzrost temperatury powierzchni oraz rosnąca częstotliwość wstrząsów sejsmicznych. Co istotne, w ostatnich miesiącach pod wulkanem odnotowano setki małych trzęsień ziemi. Niektóre wstrząsy zarejestrowano na południowy wschód od krateru szczytowego, na głębokości od 20 do 35 km. Odnotowano też wstrząsy na głębokości od 1 do 10 kilometrów pod wulkanem. Teren ulega deformacjom, gdy magma i płyny w kalderze się wznoszą.
Geolodzy wskazują również na zmiany na szczycie wulkanu Mount Spurr. Pojawiło się na nim małe jezioro. Wydobywające się z wulkanu gazy i woda mają wysoką temperaturę.
Monitorowane są dwa główne otwory wulkanu - jeden na szczycie, a drugi (Crater Peak), zlokalizowany jest na zboczu na południe od szczytu. Zdaniem ekspertów, jeśli dojdzie do wybuchu, raczej nastąpi z Crater Peak. Otwór wulkanu znajdujący się na samym szczycie pozostaje uśpiony już od 5000 lat.
Ostatnia erupcje stratowulkanu Spurr nastąpiła w 1992 roku, chociaż notowano podwyższoną aktywność wulkaniczną 20 lat temu.
Warto wspomnieć, że wulkan Mount Spurr jest stratowulkanem. Spokojne wypływy magmy przeplatają się z gwałtownymi erupcjami. Wulkan Spurr na Alasce (Mount Spurr) nie jest zaliczany do najgroźniejszych wulkanów jak świata jak np. Yellowstone, Toba, Krakatau, Merapi, Tambora i Hunga Tonga. Co ważne, w jego pobliżu nie ma osiedli. Jednak chmura popiołu może zablokować ruch lotniczy w Anchorage. Pył wulkaniczny w powietrzu może przemieszczać się na setki kilometrów.
Źródło: Radio ZET, CNN, Wirtualna Polska, TVN24, Alaska Volcano Observatory, Focus / USGS / Discover Magazine
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku
Oceń artykuł
