18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Przetrwał pod lodem"

Szok nad Morskim Okiem. Tego zwierzęcia nikt się nie spodziewał

01.03.2024  11:21
Szok nad Morskim Okiem. Bobry w Tatrach na szlakach
fot. ADRIAN GLADECKI/REPORTER/East News

Tatry, zwierzęta i wielki powrót górskiej gwiazdy. Słynny bóbr z Morskiego Oka przetrwał surową zimę i znów się uaktywnił. Tatrzański Park Narodowy przekazał nowe informacje o górskim bobrze. Populacja bobrów w Tatrach rośnie?

Sensacja w Tatrach. Bóbr z Morskiego Oka przetrwał zimę i wznowił aktywność. Widoczne są ślady aktywności słynnego bobra, co potwierdzili leśnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Czy Morskie Oko stanie się nowym domem bobrów z Tatr?

Bóbr w Tatrach. Przetrwał zimę nad Morskim Okiem

Bóbr w Tatrach już zaczął pracę w okolicach Morskiego Oka. Wyszedł spod lodu i widoczne są już odcięte gałęzie w okolicy. Potwierdzono tropy bobra w okolicy Półwyspu Miłości. Co w ogóle robi bóbr w Morskim Oku?

Jak wyjaśnia TPN, bóbr swoje żeremie zbudował przy skałach Morskiego Oka pod lodem. Zauważono je w okolicy Dwoistej Siklawy. Na tym jednak nie koniec zaskakujących bobrzych newsów...

Jak wygląda bóbr?
Jak wygląda bóbr? Fot: Christopher Jones/REX/East News
Bóbr zadomowił się nad Morskim Okiem w 2021 r. Wysokie partie Tatr są dla ziemno-wodnych gryzoni środowiskiem obcym, dlatego obecność zwierzęcia wywołała przyrodniczą sensację. Bobry są aktywne głównie nocą. O ich obecności świadczą charakterystyczne tropy i ścięte gałęzie- pisze Wirtualna Polska.

Zwierzęta w Tatrach. Bobry na szlakach

A może bobrów w okolicy Morskiego Oka w Tatrach jest więcej? Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego na razie zaobserwowali jednego osobnika, ale nie wykluczają, że bobrów w tym rejonie Tatr może być więcej. Co istotne, leśnicy z TPN nie sądzili, że bóbr przetrwa zimę w Tatrach, ale okazał się twardym zawodnikiem.

Jak przypomina Wirtualna Polska, w maju leśniczy poinformował, że bóbr zginął spadając ze Szpiglasowej Przełęczy z wysokości 2110 m n.p.m. Jednak jesienią nad Morskim Okiem zaobserwowano aktywność kolejnego osobnika. Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego uważają, że bobry najprawdopodobniej przywędrowały do Morskiego Oka wzdłuż Rybiego Potoku. Pierwsze ślady obecności bobrów zostały zaobserwowane już w 2015 r. w okolicach Łysej Polany, skąd zaczyna się popularny szlak do Morskiego Oka.

Czy turystom uda się zobaczyć bobra nad Morskim Okiem? Raczej (na szczęście!) nie. Bóbr żeruje głównie nocą, a po zmroku obowiązuje zakaz wędrowania po tatrzańskich szlakach. Co najważniejsze - obowiązuje ZAKAZ DOKARMIANIA ZWIERZĄT W GÓRACH!

Źródło: Planeta.pl, TPN, Wirtualna Polska, Onet

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

TERAZ W RADIU ZET
Włącz radio
TERAZ GRAMY

logo Tu się dzieje

Strona główna
dzieje się