Oceń
Najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Polsce. Zamek Królewski na Wawelu 2023 roku pobił historyczny rekord. Co jeszcze warto zobaczyć w Krakowie w 2024 roku? Szykują się niezwykłe historyczne atrakcje na Wawelu.
Zamek Królewski na Wawelu w 2023 roku pobił historyczny rekord. Tamtejsze wystawy odwiedziło 2,5 miliona osób. Odbywały się też koncerty na Wawelu, wydawano książki, a wolontariusze spędzili na wzgórzu wawelskim łącznie tysiąc godzin. Rok 2024 w Krakowie może być jeszcze lepszy, bo Wawel szykuje aż 16 nowych wystaw.
Zamek Królewski na Wawelu. Frekwencyjny rekord w Krakowie
Jak podaje Radio ZET, w 2023 r. Zamek Królewski zorganizował 16 wystaw, w tym 10 w samym zamku na Wawelu. Wystawy organizowano również w oddziałach w Pieskowej Skale i we Dworze w Stryszowie. W rekordowej liczbie ponad 2,5 mln zwiedzających 2,3 mln to osoby, które zwiedziły ekspozycje w Krakowie.
To wynik, który jest dla nas sporym zaskoczeniem i trudno będzie go powtórzyć w najbliższym czasie. Myślę, że ten absolutny rekord będzie trudny nam pobić w przyszłym roku, ale chyba nie chodzi o bicie rekordów, tylko chodzi o to, co obserwujemy, o to, że nasi goście wracają na Wawel
- przyznaje w rozmowie z Polskim Radiem dyrektor zamku Andrzej Betlej
W 2023 r. zespół Zamku przygotował m.in. największą w historii tej instytucji wystawę "Obraz Złotego Wieku" o świecie ostatnich Jagiellonów. Znalazło się na niej ponad 400 obiektów z całego świata i 30 zdjętych ze stropu renesansowych głów wawelskich.
Osiągnęliśmy największą w historii frekwencję na Wawelu. Całą naszą instytucję odwiedziło 2 mln 561 tys. osób. To absolutny rekord, pewnego rodzaju granica, którą, mam nadzieję, pobijemy, ale będzie nam bardzo trudno"
– powiedział Andrzej Betlej. (Radio ZET)
Na samych wystawach jednak oferta Zamku Królewskiego na Wawelu się nie kończy. Wydaje też liczne książki i katalogi, organizuje koncerty W 2023 roku zdobył też 17 nagród, w tym dwie Sybille.
Wawel Podziemny. Lapidarium - kiedy otwarcie nowej atrakcji w Krakowie?
Planowane jest otwarcie lapidarium (muzealny zbiór kamieni i kamiennych posągów, nagrobków i fragmentów budowli) będącego pierwszym etapem podziemnej trasy zwiedzania Wawelu. Jak zapowiada Polskie Radio, w przyszłości specjalna ekspozycja powstanie także przy rezerwatach archeologicznych w pobliżu słynnej Smoczej Jamy. Jak dodaje Gazeta Krakowska, projekt wystawienniczy, archeologiczny i architektoniczno-budowlany "Wawel podziemny. Lapidarium" otwarty będzie dla odwiedzających od 4 stycznia.
Wystawa da możliwość, po raz pierwszy, zejścia do podziemi Wawelu. Na ponad 500 m kw. przestrzeni wystawienniczej zwiedzający przyjrzą się z bliska architektonicznym detalom pałacowych piwnic, zobaczą prezentacje multimedialne, dolną część wieży Jordanki i średniowieczną studnię. Poznają też historię konserwacji dziedzińca arkadowego. Przygotowanie do zwiedzania podziemi zamku kosztowało prawie 13 mln zł
- pisze Wirtualna Polska.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku
Oceń artykuł
