Oceń
Planujecie urlop w Tatrach i wyszukujecie już tanie noclegi w Zakopanem? Chcecie przemierzać najpopularniejsze szlaki i szczyty w Tatrach? Świetny pomysł, ale jak ostrzega Radio ZET, możecie dosłownie nie dopchać się do gór. Tatrzański Park Narodowy opublikował ważny apel do turystów.
Tatry, utrudnienia na szlakach. Ostrzeżenie TPN
Tatry i trudne warunki na szlakach z powodu dużego ruchu turystycznego. Przy wejściach na szczyty i na łańcuchach tworzą się długie kolejki. Jak informuje Radio ZET, przy wejściach na szlaki, np. Morskie Oko, kolejki ustawiają się już o świcie. Niestety, w miejscach trudnych technicznie zrobiło się naprawdę niebezpiecznie. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, szczególnie tłoczno i groźnie zrobiło się w rejonie m. in. kopuły szczytowej Giewontu, Świnicy, Rysów, rejonu Orlej Perci.
Nie dość, że w Tatry przeżywają zatrzęsienie turystów, to jeszcze trwają remonty szlaków. Przykładowo, na odcinku szlaku od Bobrowieckiego Żlebu do Rakonia prowadzone są prace związane z jego odbudową, poprawą odwodnienia oraz ogólną modernizacją.
Trudne warunki w Tatrach. Apel TPN
TPN: Prosimy o dostosowanie się do poleceń osób pracujących przy remoncie. Od 16 lipca do odwołania prowadzone są prace remontowe na odcinku niebieskiego szlaku od rozstaju nad Kuźnicami (kierującego na Nosalową Przełęcz lub Boczań) przez Boczań i Przełęcz Między Kopami na Halę Gąsienicową. Szlak pozostaje otwarty, ale mogą występować utrudnienia.
W Dolinie Strążyskiej prowadzone są prace remontowe szlaku oraz mostu w rejonie Kominów Strążyskich, natomiast w Dolinie Kościeliskiej trwają prace związane z budową kanalizacji. W obu miejscach występują utrudnienia dla osób poruszających się z wózkiem- informuje Tatrzański Park Narodowy.
W związku z remontami i tłumami na szlakach, wycieczki znacząco się wydłużają. Przypominamy, że od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się od zmierzchu do świtu po wszystkich szlakach na terenie Parku. Lepiej się do tego zakazu dostosować, nić spotkać żerującego po zmroku niedźwiedzia.
Quiz: Tatry i Zakopane - mega quiz o górach
Wyruszając na górskie szlaki warto odpowiednio zaplanować wycieczkę. Podczas słonecznych dni najlepiej jest wyjść już o świcie, aby uniknąć kolejek na szlakach oraz słońca silnie operującego w partiach szczytowych. Do plecaka koniecznie trzeba zabrać zapas wody- wskazuje Tomasz Zając, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Źródło: Radio ZET / Tatrzański Park Narodowy / TOPR / PAP
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku
Oceń artykuł
